Prof.dr. Petras Grecevičius

Architektas, Klaipėda

 

”Kinų – japonų sodų meno interpretavimas lietuviškame kraštovaizdyje”

Japonų sodas pastaruoju metu tampa daugelio lietuvių siekiamybe. Daugelis žavisi tobula estetine forma, raminančiais poetiškais vaizdais, sodria žaluma derinama su akmenimis, natūralios gamtos iliuzija, paslaptingumu ar kitais bruožais, charakterizuojančiais japonų sodų meno kūrinius. O gal akmeninis žibintas, klevai raudonais lapais, ar kruopščiai suformuotas bonsai medelis… Kas iš tiesų yra japonų sodas? Viena girdėjome, kita pamatėme, dar kita perskaitėme. Japonų sodai daugelio šimtmečių bėgyje perėmę pačias geriausias kinų sodų ir parkų savybes yra tiesiog žavingi. Bet ar įmanoma jų dvasią, filosofinį užtaisą taip paprastai perkelti į lietuvišką aplinką?

Prof.P.Grecevičius gali pasidalinti patirtimi, įgyta stažuočių metu Kinijoje ir Japonijoje, ne tik apie kinų – japonų sodų meną, bet ir apie jų santykį su baltiška aplinka. Savo reikšmingiausiu kūriniu architektas vadina Baltų kultūros parką, suprojektuotą ir įkurtą Kinijoje, Jinzhou mieste. Pasaulio parkų kūrybos parodoje (EXPO) 2013 metais iš dvidešimtiems parkų, sukurtų įvairių pasaulio šalių kraštovaizdžio architektų, Baltų kultūros parkas buvo įvertintas bronzos medaliu.

Pasinaudokite proga išgirsti apie tai, o ką gi unikalaus turi mūsų kraštovaizdis, mūsų tradicijos ir istoriniai ženklai. Baltų stilistikos panaudojimas sužavėjo pasaulinio garso kraštovaizdžio architektus, o kas svarbiausia – baltų kultūros ženklai patraukė daugelio lankytojų dėmesį.

Mes gi kiekvienas kurdamas aplinką norime ne tik sukurti grožį, bet ir pritraukti svečių dėmesį. Ar naudodami japonų patirtį sukursime tai, ko norime? Ar derės lietuviškoje aplinkoje iš svetur atkeliavusi idėja? Japonų sodų kūrybos patirtis perkelta į kitą aplinką reikalauja subtilumo, ne tik lietuviškosios, bet ir rytų kultūrų tradicijos pažinimo, vietinio identiteto paisymo.

Būtent apie kinų ir japonų sodų meno interpretavimą Lietuvoje ir galėsite išgirsti prof. dr. P.Grecevičiaus pranešime, gausiai iliustruotame nuotraukomis.

Prof. dr. Petras Grecevičius – Klaipėdos universiteto Menų akademijos Architektūros, dizaino ir dailės katedros vedėjas, profesorius, architektas, parašė daug mokslinių straipsnių, skaitė pranešimus tarptautinėse konferencijose, vienas ir su bendraautoriais laimėjo daugiau kaip 20 įvairaus lygio premijų architektūriniuose konkursuose (1974-2014), skaitė paskaitų ciklus apie Kinijos ir Japonijos istorinių sodų meną, sukūrė daug įvairaus pobūdžio projektų Lietuvoje.

Konferencija „Garden Style 2015“, II dalis. Įkvėpimas.