Keista ir netikėta, kad olandų sodo dizainerė Carrie Preston, kurianti gražiausius šiuolaikiškus sodus ir dalyvaujanti tarptautinėse parodose, rekomenduoja ne ypatingų formų ar spalvų egzotiškas gėles, bet šiek tiek pamirštą, o kartu tokį paprastą, gražų ir nepretenzingą augalą – tai laumenė. Aplinkos dizaino konferencijos „Garden Style“ komandai ji papasakojo ir keletą puikių derinių su laumenėmis, kuriuos galėtumėte panaudoti savo gėlyne.

Tuoj pat papasakosim apie laumenes daugiau, o jei norėsite pamatyti daugiau nuotraukų, kuriose laumenės deriniuose su kitais augalais, skaitykite šį straipsnį Manonamai.lt portale.

Rytinė laumenė – kas ji?

laumenės

Laumenė – tikrai daug kam negirdėtas augalas. Tačiau jis nėra naujiena lietuviškame darželyje, tik pavadinimą žino retas. Žali jos lapeliai pasirodo anksti pavasarį, o ryškiai geltoni ramunes primenantys žiedeliai palaiko draugiją tulpėms ir kitiems svogūniniams augalams nuo balandžio vidurio iki vasaros pradžios. Tradiciškai darželiuose auginamos rytinė laumenė (lot. Doronicum orientale), jų stiebai išauga iki 30-50 cm aukščio, o saulės geltonumo žiedai žydi apie mėnesį, tad jų negalima nepastebėti. Yra išveista ir kitų formų, kurios žemesnės arba kaip tik aukštesnės, kai kurios žydi kiek vėliau. Pasodintos laumenės jau pirmaisiais metais pražysta, be to, privilioja į sodą bičių ir drugelių.

Laumenės pasižymi tuo, kad pavasarį labai anksti sužaliuoja, o apie liepos mėnesį praktiškai nunyksta, lieka tik neutraliai žalias fonas kitiems augalams. Ar jau atpažįstate šį augalą? Laumenės buvo dažnos mūsų močiučių darželiuose, o dabartinės tendencijos linksta sugrįžti prie senų patikimų sprendimų, kurie gerai atrodo, nors reikalauja mažai šeimininkų darbo.

Carrie Preston laumenes vertina kaip puikius patikimus augalus, kuriuos paprasta auginti. Be to, laumenės gali labai gerai įsilieti į bendrą dizaino koncepciją, nes puikiai dera su daugeliu gražių augalų.

Puikus augalas pavasario gėlynui

Paprastai dėl pavasarinių žiedų sodinami svogūniniai augalai (krokai, scylės, tulpės ir kt.), tačiau didesniam plotui pirkti juos brangoka. Be to, dažniausiai tulpių svogūnėlius reikia kasmet iškasti, o po žydėjimo palikti gelstantys stiebai su lapais kurį laiką daro vaizdą netvarkingą. Tenka palaukti, kol vaizdas vėl atrodys gaiviai žalias, arba galvoti, kaip juos pridengti kitais augalais. Tai ypač aktualu daugiamečių gėlynų šeimininkams: paprastai daugiamečiai žoliniai augalai savo grožį parodo antroje metų pusėje, o nukirpus jų antžeminę dalį žiemos pabaigoje, ankstyvas pavasaris atrodo plikas ir nuobodus. Laumenė gali būti puikus sprendimas: ankstyva, patikima, ryški, o vėliau ramiai nueinanti į antrą planą.

Geltona laumenių spalva – ne trūkumas, o privalumas. Daugiamečiai gėlynai pastaraisiais metais kuriami subtilūs, nuosaikūs, ramūs, tad geltona spalva vis rečiau įterpiama. Tačiau pavasarį, kai taip norisi saulės, narcizai, forzicijos ir kiti geltonai žydintys augalai šaukte šaukia apie naująjį sezoną. Pasodinkite laumenių, ir pavasarį tikrai nesigailėsite savo sprendimo.

Deriniai su laumenėmis

geltona laumene

Carrie Preston teigia, kad laumenių žiedų dydis yra kaip aukso vidurys: nei per dideli, nei per maži. Todėl jie puikiai tinka su daugeliu kitų augalų, kurie žydi panašiu metu.

Klasikinis geltonos ir mėlynos derinys – laumenės su neužmirštuolėmis. Įdomesni variantai, su kuo gerai atrodytų kartu: plačialapė brunera (Brunnera macrophylla) ‘Jack Frost’, paprastasis sinavadas (Aquilegia vulgaris), sinavadas (Aquilegia chrysantha) ‘Yellow Queen’.

Norite švelnaus harmoningo vaizdo – derinkite su baltais, gelsvais atspalviais. Kartu puikiai tiktų pavasarinė raktažolė (Primula veris), aukštoji raktažolė (Primula elatior), įvairūs narcizai. Carrie Preston fotografuotoje nuotraukoje laumenei draugiją palaiko dailieji auskarėliai (Dicentra spectabilis) ‘Alba’ ir krūminis builis (Smyrnium perfoliatum). Kas galėtų pagalvoti, toks derinys, atrodantis gamtiškai ir kukliai, dabar galėtų atsidurti prestižinėse augalų parodose.

Krūminis builis išties gerai žiūrisi natūralistinio stiliaus sode. Laukiniam efektui sustiprinti prie laumenių tiktų ir raudonžiedis šakinys (Silene dioica), paprastasis sinavadas (Aquilegia vulgaris).

Kadangi vasarai įsibėgėjus laumenės užleidžia sceną kitiems, jos tobulai tinka sodinti tarp šilumamėgių daugiamečių augalų, kurie pavasarį dar tik dygsta. Tokiu būdu užpildomi tarpai, kad žemė tarp dygstančių daugiamečių būtų ne plika ir pasiruošusi piktžolių antpuoliui, o vietoj to užpildyta žaliais laumenių kerais su geltonais žiedais. Pagalvokite apie laumenes ten, kur auga antroje vasaros pusėje žydėsiančios japoninės plukės (Anemone japonica), rūgtys (Persicaria amplexicaulis), veronikūnai (Veronicastrum virginicum). Sodinkite ir prie vėlyvojo sezono dekoratyvinių žolių, tokių kaip rykštėtoji sora (Panicum virgatum), kininis miskantas (Miscanthus sinensis), melvenė (Molinia) ir kitos.

Carrie Preston rekomenduoja nuostabiąsias laumenes prisiminti ir iš močiučių darželio persikelti jas į šiuolaikinį gėlyną. Daugiau apie aplinkos kūrimo madas ir naujausias tendencijas ji papasakos aplinkos dizaino konferencijoje „Garden Style“. Jos tema – ”Pasaulinių tendencijų pritaikymas individualiems sprendimams”. Ji papasakos, kokios dabar vyrauja aplinkos dizaino tendencijos Europoje, kaip į jas žiūrėti ir ką panaudoti kuriant savo sodus, ir kaip tuo pačiu neprarasti savojo lietuviško identiteto. Išgirsite dar ne vieną konkretų augalą, kuris vertas atsirasti šiuolaikiškoje aplinkoje. Be to, tendencijos apima ne tik augalus, o ir paties sklypo sukūrimą ar pertvarkymą. Pasiruoškite įdomiam pranešimui, tikrai rasite ką panaudoti savo situacijai.