2024 m. konferencija „Garden Style”

Tema: Sveikas dizainas

 DATA: 2024 m. rugpjūčio 24-26 d.

VIETA: LITEXPO, Vilnius

Rugpjūčio 24-26 dienomis Vilniuje pasisemti idėjų, ką ir kaip auginti, kad sodas būtų gyvybingas ir sveikas, kad nenuvargtume prižiūrėdami ir gyventume harmonijoje su gamta, kvietė didžiausia Baltijos šalyse tarptautinė aplinkos dizaino konferencija „Garden Style 2024“.

Konferencijos programa 

Nigel Dunnet

Prof. Nigel Dunnett (D.Britanija)

Kraštovaizdžio dizaineris, knygų autorius, Sheffield universiteto profesorius

Sveikas miestas: kaip želdynų dizainas gali pakeisti gyvenimo kokybę

Nigel Dunnett – vienas iš pasaulinio kalibro lyderių, kuris diktuoja tendencijas šiuolaikiško augalų dizaino srityje. Jo teigimu, augalų pasirinkimas turi būti ne kosmetinis – jis kuria želdynus, kurie būtų dinamiški, gamtiški, patrauklūs ir turėtų poveikį. Jis kuria želdynus, kurie iš esmės pakeistų miesto gyvenimą. Pranešime galėjote sužinoti, kaip tai daro jis.

N. Dunnett yra kelių knygų autorius, aktyviai dalyvauja tarptautiniuose tyrimuose, pristato savo idėjas konferencijose, konsultuoja kraštovaizdžio architektus ir urbanistus. Garsiausi jo kaip dizainerio darbai yra Karalienės Elžbietos olimpinis parkas Londone (kartu su James Hitchmough), Barbican centras Londone, jis taip pat laimėjo RHS Chelsea Flower show auksinį medalį ir yra pelnęs ne vieną tarptautinį apdovanojimą už nuopelnus. 

Francois Travert Garden style

Francois Travert (Prancūzija)

Kraštovaizdžio architektas

„Sodai anapus: kaip keičiasi kapinių dizainas“

François Travert darbų centre – kapinės. Šiuolaikinis gyvenimo tempas, migracija, o ypač kremavimo ir urnų atsiradimas keičia kapų lankymo ritualus. Sužinojome, kokiais principais projektuojamos kapinės Prancūzijoje ir svarstėme, ar ir mums bus priimtinas toks pokytis. François aktyviai ruošdamasis šiam pranešimui išstudijavo Lietuvoje randamas kapines, tad išgirdome jo įžvalgas.

François Travert daugiausia dirba vakarų Prancūzijoje su miesto skverais, parkais ir kitomis viešosiomis erdvėmis. Šiai dienai jis yra sukūręs 3 kapinių dizainą ir dirba su dar 3 kapinių atnaujinimu. Kai kurios yra prie bažnyčių, o kai kurios atskiros. Dirbdamas jis tiria įvairių religijų ritualus, kapų lankymo bei priežiūros įpročius, ir jungia savo tyrimus su šiuolaikiniu gamtišku dizainu.

Anna Stepniewska

Anna Stępniewska

Кraštovaizdžio architektė

„Geros savijautos sodas: dizaino gairės“

Terapinį sodų aspektą Anna paverčia dizainu. Ji teigia, kad geras projektas turėtų veikti įvairiais lygmenimis: patenkinti klientų lūkesčius, palaikyti jų fizinę ir psichinę sveikatą, įtraukti naujas tendencijas, tvarius sprendimus ir išlikti draugiškas gamtai. Anna pristatė keletą projektų, kuriuose pamatėme, kaip ji kuria sveiką sodą.
Anna Stępniewska jau 28 metus dirba kaip kraštovaizdžio architektė (kuria viešąsias erdves, istorinius sodus, tvarius sodus), ji yra dėstytoja, knygų autorė, o jos darbai įtraukti į Lenkijos mokyklų programą.
Angelina Kurauskienė_Garden style

Angelina Kurauskienė

Skintų gėlių ūkio „Gėlių upė” įkūrėja

„Didelių gėlynų priežiūra išlaikant tvarumo principus skinamų gėlių ūkyje“

Nebijokite įrengti didelių gėlynų, jeigu turite erdvią sodybą. Atrodo, kad vergausite tiems plotams, neišbrisite iš darbų ir gailėsitės tokio sprendimo? Sužinojome, kokius sprendimus išbandė Angelina savo ūkyje, ir kokie jai pasiteisino. Dengiamieji augalai, sodinimas matricos principu – tai tik keli dalykai, girdėti tarptautinėse konferencijose, o Angelinos išbandyti Širvintų rajone.

Angelina pasidalino patikimų augalų deriniais, kurie pasiteisino, kurie atsparūs, puikiai atrodo ir, žinoma, tinka skynimui bei puokštėms. Taip pat ji pristatė būdus, kaip auginti didelius gėlynus, tuo pačiu paisant tvarumo principų ir išlaikant gyvenimo kokybę.

Garden style 2024 Erika Krasinske<br />

Kęstutis Ptakauskas

Kraštovaizdžio dizaineris, bonsai meno Lietuvoje pradininkas („Bonsai studija”)

„Medžių formavimas kaip meno forma: ar tai kenkia medžių sveikatai“

Kartais manoma, kad meniškai suformuoti medžiai atrodo tarsi kankinami. Kita vertus, teisingai suformuoti medžiai estetiškiau atrodo ir netgi gyvena ilgiau. Kaip išlaviruoti tarp meno, estetikos ir medžių sveikatos?

Kęstutis Ptakauskas yra pasauliniu mastu pripažintas bonsų meistras, Lietuvos Bonsai asociacijos prezidentas, japoniškos kultūros Lietuvoje propaguotojas ir festivalių organizatorius, pelnęs ne vieną apdovanojimą. Jis pristatė, kokia filosofija vadovaujasi, ir davė praktiškų patarimų, kaip įvertinti medžio grožį ir kaip nepadaryti klaidų sodinant ir vėliau formuojant.

Gitana Valavičiūtė Garden style 2024

Gitana Valavičiūtė

Interjero ir eksterjero architektė

„Kaip kurti jaukų kiemą – aplinkos psichologija praktiškai“

Gitana atskleidė, kaip kurti jaukų kiemą, kodėl reikalingi šešėliai ir kodėl galvojame apie laužavietę – į tai atsakė per aplinkos psichologijos prizmę. Sužinojome, kuo Afrikos savana susijusi su lietuvišku namų jausmu, ir gavome naujų idėjų, ko trūksta jūsų pačių kiemo jaukumui.

Gitana yra baigusi architektūros ir edukologijos studijas, už interjero dizaino darbus yra gavusi „Auksinės paletės” apdovanojimą. Ji daugiausia dėmesio skiria išplanavimo, šviesos ir spalvų sprendimams, nes taip galima padaryti įtaką ir žmogaus gyvenimo kokybei. Pastaraisiais metais domisi aplinkos psichologijos mokslu ir įvairiomis gyvenimo kokybės teorijomis: daniškąja „hygge”, švediškąja „lagom”, ir pagoniškąja… O ar iš tų laikų kažką atsinešėme?

Garden style 2024 Erika Krasinske<br />

Margarita Vasiliauskaitė

Augalų prekyvietės Emedelynas.lt vadovė

„10 augalų jūsų sveikam sodui: atsparūs ir patikimi“

Stiprūs, atsparūs, patikimi ir pasiteisinę. Pradedantiesiems šis sąrašas būtinas, o profesionalams naudingas kasdieniame darbe. Ne visi augalai iš šio Margaritos pristatyto sąrašo yra populiarūs – o veltui!

Margarita Vasiliauskaitė yra elektroninės prekyvietės Emedelynas.lt vadovė, ji kasdien susiduria su tūkstančiais augalų, kuriais prekiauja medelynai internetu. Susipažinome su jos atlikta apžvalga, kur ji išsamiai pristatė 10 sveikiausių ir atspariausių.

Gytis Lietvaitis

Kraštovaizdžio inžinierius

„Sodo ekonomija – antrinis medžiagų panaudojimas“

Gytis laužo stereotipus ir prikelia daiktus antram gyvenimui sode. Nepatikėsite, kokius stilingus dalykus galima pagaminti iš senų lentų, metalo atliekų ar nebenaudojamų įrankių. Jokio kičo – tik laisvas kūrybiškumas. Po Gyčio pranešimo į kieme randamus nebenaudojamus daiktus žiūrėsime kitaip.

Gytis yra kraštovaizdžio inžinierius, dėstytojas (taip pat ir „Kraštovaizdžio dizaino” programoje), natūralistinio dizaino propaguotojas. Aktyviai domisi apželdintų stogų technologijomis. Jo sodyba ne kartą rodyta ir LRT laidose „Čia mano sodas”. Įkvėpimo sodo dekorui galite rasti ir jo kuruojamame „Miško sode”.

Henrika Varnienė

Henrika Varnienė

Žmogaus teisių aktyvistė, kraštovaizdžio architektė

„Stilingas dizainas visiems – arba planas B“

Henrika pateikė praktiškų dizaino gudrybių, kaip kurti stilingą kiemą, kuris būtų patogus net ir tada, kai fizinės galimybės apriboja judėjimą (vaikų vežimėliai, traumos, senatvė, neįgalumas ar kt). Apie tai dažnai nepagalvojama, o mes išgirdome, kaip kurti sodą, kuris būtų atviras visiems. Pamatėme pavyzdžių ir gavome konkrečių dizaino idėjų.

 

Garden style 2024 Erika Krasinske<br />

Erika Krasinskė

Sporto trenerė

„Kaip sodininkauti teisingai, kad neskaudėtų nugara“

Kad sveikas būtų ne tik sodas, bet ir pats sodininkas, Erika pateikė praktiškų patarimų, kaip teisingai atlikti judesius sode. Ji žino, ką sako – su vyru puoselėja savo sodybą, todėl apie visas sodininkų problemas jai pasakoti nereikia.

Sakoma, kad sodininkavimas yra sportas, tačiau kodėl po to skauda nugarą, kelius ir pečius? Erika sugriovė mitus ir pateikė paprastų, visiems pritaikomų patarimų.

Garden style 2024 Erika Krasinske<br />

Vaidilė Strazdienė

Medicinos mokslų daktarė, šeimos gydytoja

„Vaistiniai augalai šiuolaikiniame želdynų dizaine“

„Kiekviena moteris – truputį ragana, kiekvienas gėlynas – turi gydomųjų galių”,- sako Vaidilė. Konferencijoje ji pristatė vaistinius augalus, kuriuos verta auginti gėlyne, ir parodė pavyzdžių, kaip juos sėkmingai suderinti, kad harmoningai įsilietų į kiemo dizainą.

Vaidilė užaugo miškininkų šeimoje, pažintį su vaistiniais augalais pradėjo su močiute ir dar vaikystėje pati išmoko lotyniškus augalų pavadinimus. Dabar ji šeimos gydytoja, medicinos mokslų daktarė, apsigynusi disertaciją gerontologijos (senėjimo) srityje, o laisvalaikiu kuria šeimos sodybą ant Vilnios upės kranto. 

Lina Liubertaite Garden style konferencija

Konferenciją vedė 

Lina Liubertaitė

Tinklaraštininkė, modernių apželdinimo kursų Geltonas karutis įkūrėja, knygos „Sodo detektyvas. Kakė Makė” autorė, TV laidos Čia mano sodas (LRT) vedėja

 

Dizaino dirbtuvės

Dizaino dirbtuvės su prof. Nigel Dunnett

„Kūrybos tėkmės dirbtuvės”

Šių mokymų metu susipažinome su procesu, kaip kraštovaizdžio dizaino koncepcijas kuria Nigel Dunnett. Susipažinome ir patys išbandėme praktinėse interaktyviose dirbtuvėse.

Daugiau>>

Dizaino dirbtuvės su Francois Travert

„Lietaus vandens suvaldymo dirbtuvės”

Lietaus vanduo nubėgs nežinia kur? Tai jau praeitis. Šiuolaikinis pilnavertis kraštovaizdžio projektas be lietaus vandens suvaldymo schemos – neįmanomas. Tačiau vis dar per mažai specialistų turi įgūdžių šioje srityje. Mokymuose sužinojome, kaip vertinti esamas lietaus vandens suvaldymo problemas ir kaip kurti tvarius, estetiškai patrauklius sprendimus, kurie atitinka ekologijos ir aplinkosaugos principus.

Daugiau>>