2019 m. konferencija „Garden Style”

Tema: Mažiau priežiūros 

DATA: 2019 m. rugpjūčio 24 d.

VIETA: konferencijų centras „Litexpo”, Vilnius

TEMA: Mažiau priežiūros 

Penktoji aplinkos dizaino konferencija „Garden Style” – tai įkvepiantys pranešimai apie aplinkos kūrimą ir žymių dizainerių, apželdinimo profesionalų pasidalinimas patirtimi – didelis įvykis visiems augalų mylėtojams, tik kartą metuose!

Konferencijos programa 

Cassian Schmidt Garden style 2019

Cassian Schmidt (Vokietija)

Kraštovaizdžio architektas, Hermanshoff sodo direktorius 

„Naujos perspektyvos: daugiamečių augalų dizainas ir priežiūra, remiantis jų augimviete“

Hermannshof sodas garsėja ne tik įspūdingais vaizdais ištisus metus, bet ir moksliniais tyrimais. Jų tikslas – pritraukti naujausias apželdinimo tendencijas arčiau prie žemės. Cassian Schmidt, Hermannshof sodo direktorius, per ilgus bandymų metus išgrynino metodiką, kuria remiantis galima kurti mažai priežiūros reikalaujančius derinius. Tai aiškūs ir lengvai pritaikomi metodai, kuriuos galėsite pritaikyti tiek savo privačiam kiemui, tiek kuriant viešuosius želdynus.

Susipažinkite su Cassian Schmidt: pokalbis pasivaikštant Hermannshof sode anglų kalba – labai vaizdžiai pamatysite, apie ką eina kalba (žiūrėti čia). 

Oficiali Hermannshof sodo svetainė.

 

Ansis Birznieks

Ansis Birznieks (Latvija)

Apželdinimo įmonės „Galantus” įkūrėjas

3 sėkmės faktoriai, kurie būtini norint sumažinti modernaus kiemo priežiūrą” 

A.Birznieks įkurta apželdinimo įmonė “Galantus” 2019 metais šventė 20 metų veiklos jubiliejų. Jų komanda ne tik kuria projektus, bet ir juos vėliau prižiūri, todėl per daugelį metų jie yra atsirinkę geriausias praktikas ir jomis pasidalino pranešimo metu. Ansis sako, kad turime pasinaudoti ne tik gamtos teikiamais pranašumais, bet ir šiuolaikinėmis technologijomis, kurios gali padėti sumažinti modernaus kiemo priežiūrą. Jis pristatė kelis įgyvendintus projektus ir paaiškino, kokius būdus
panaudojo ir kokį efektą jie davė.

Oficiali Galantus svetainė – spauskite čia.

Gitana Štukėnienė

Dr. Gitana Štukėnienė

VU botanikos sodo Žolinių dekoratyvinių augalų kolekcijų grupės skyriaus vedėja

„Ilgaamžiai augalai: ką pasirinksite artimiausiam dešimtmečiui?“

Gitana Štukėnienė konferencijoje pristatė žolinius dekoratyvinius augalus – daugiametes gėles ir varpinius augalus – kurie patikimai gali augti mažiausiai dešimtmetį. Jų nereikia kas porą metų skaidyti, jie neišplinka, neišnyksta greitai, bet ir nesiplečia agresyviai. Konferencijos lankytojai galėjo pamatyti, kaip jie atrodo, ir sužinoti daugiau apie jų auginimą. Pranešimas paremtas specialistės asmenine patirtimi ir VU botanikos sodo praktika.

Vilma Gudynienė 

Botanikė, sodo dizainerė

„Žydinti pieva kaip mažai priežiūros reikalaujantis sprendimas: mitai, tiesos ir praktiniai patarimai“

Vilma Gudynienė yra kaip niekas kitas išstudijavusi Lietuvos pievas. Po nesuskaičiuojamų valandų, praleistų gamtoje, po daugybės valandų tiriant moksliškai, Vilma pradėjo kurti dizaino projektus, paremtus gamtinio apželdinimo principais (Pievoj.lt).

Konferencijoje V.Gudynienė pristatė pagrindinius dėsnius, kuriais remiantis galima atkartoti pievas bei miškus savame kieme, ir gyventi gamtos prieglobstyje. Analizuota, kas svarbu siekiant lengvesnės priežiūros, ir pateikti patarimai, paremti praktika. 

Jolita Dereseviciene

Jolita Deresevičienė

Apželdinimo specialistė

„Takų ir aikštelių dangos: kaip pasirinkti estetiškas ir ilgai tarnausiančias dangas“

Jolitos Deresevičienės įmonė kiekvienais metais įrenginėja daug sklypų –  tiek kuriamų nuo nulio, tiek atnaujinamų. Todėl ji pristatė savo praktika pagrįstas įžvalgas, kokios kietosios dangos atrodo gražiai ne tik po įrengimo, bet ir po daugelio metų. Betoninės trinkelės, klinkeris, skalda, smėlio takelis ar prabangios akmens plokštės? Ne visada reikia didesnio biudžeto, kad takai ir aikštelės ilgai tarnautų ir gražiai atrodytų.

Konferencijoje J.Deresevičienė pristatė palyginamąją analizę ir parodė daug pavyzdžių. Konferencijos klausytojai sužinojo, kaip pasirinkti, kad kietosios dangos nereikalautų daug priežiūros ir ilgai atrodytų puikiai.

Živilė Juknevičienė

Dr. Živilė Juknevičienė

VDU mokslo darbuotoja žemės ūkio mokslų dr.

„Vertikalus apželdinimas: ilgamečių eksperimentų su lauko augalais patirtis Lietuvoje”Vynuogės: grožis ir skonis”

Vertikalios žaliosios sienos Lietuvoje dar tik žengia pirmuosius žingsnius. Įkvėpti gražių pavyzdžių šiltesniuose kraštuose, daug kas bando sukurti vertikalų apželdinimą, tačiau lietuviškos žiemos būna negailestingos.

Pagaliau turime sėkmingos patirties – Dr. Živilė Juknevičienė konferencijoje pristatė vertikalaus apželdinimo įrenginį ir papasakojo, kokio dydžio “kišenės” augalams pasiteisino, kaip integruota laistymo sistema, kokią žemę naudoja ir kokius augalus rekomenduoja. Ji sako kad sienelė su kvepiančiais bazilikais ir svyrančiomis žemuogėmis gali atsirasti prie bet kurio namo.

Parodos metu gyvai buvo pristatyta ši žalia sienelė, o pranešime Dr. Živilė Juknevičienė pristatė sistemą ir parodė įvairesnių pavyzdžių, kuriuos išbandė Lietuvoje.

Danguole Liagiene

Danguolė Liagienė

Biologė, želdynų specialistė

„Lengva priežiūra ir ekologija – kaip suderinti praktiškai“

Ar įmanoma, minimaliai kišantis į augalų gyvenimą, išauginti juos sveikus ir dekoratyvius? Danguolė Liagienė bandė atsakyti į šį klausimą, pagrįsdama jį mokslu, gamtos dėsniais ir ilgamete praktika. Danguolė pasakojo, kaip prižiūrėti gėlynus, daržą ir vaismedžių sodą nenaudojant cheminių preparatų. 

Danguolė Liagienė yra Lietuvos dendrologų draugijos bei Lietuvos Kraštovaizdžio architektų sąjungos asocijuota narė, o jos su vyru įkurta įmonė “Du sodininkai” yra Lietuvos želdintojų ir dekoratyvinių augalų augintojų asociacijos narė.

Živilė Juknevičienė

Tautvydas Gurskas

Agronomas, įmonės „Žali sodai“ vadovas, KMAIK dėstytojas

„Praktiniai patarimai pertvarkantiems sklypą”

Kai ateina laikas padaryti sklypui atnaujinimą, po to sklypas gali būti gražesnis, bet priežiūros gali reikėti dar daugiau. Kaip to išvengti? Tautvydas Gurskas pasidalino savo patirtimi, parodė įgyvendintus projektus ir pasidalino konkrečiais patarimais, kaip pertvarkyti savo sklypą, kad būtų paprasčiau jį prižiūrėti ir kad laiko tam reikėtų skirti mažiau negu prieš tai.

 

Mokymai grupėse su kviestiniais lektoriais 

“Daugiamečių želdynų strategijos: kaip kurti planuojant lengvesnę priežiūrą” su Cassian Schmidt

 Šiuose mokymuose Cassian Schmidt pristatė skirtingas planavimo strategijas ir skirtingas daugiamečių žolinių augalų susodinimo schemas. Jis parodė, kaip jos lemia būsimos priežiūros intensyvumą, ir kaip lemia augalų pasirinkimą, norint tos priežiūros mažiau ateityje. Cassian išsamiai išaiškino keletą skirtingų strategijų, kurias realiai galima pritaikyti kuriant dizainą su daugiametėmis gėlėmis ir varpiniais augalais.

 “Dizainas su varpiniais augalais kraštovaizdžio architektūroje”  su Cassian Schmidt 

Cassian pristatė varpinių augalų panaudojimo variantus, parodydamas konkrečias augalų susodinimo schemas, kad analizė būtų dar aiškesnė ir gilesnė. Be to, apžvelgė šiuolaikinių varpinių augalų asortimentą, atrinkdamas naudingiausius ir patraukliausius tiek privatiems sklypams, tiek viešosioms erdvėms. Visi augalai  suskirstyti pagal augimvietę (nuo saulėtos nederlingos iki drėgnos pavėsingos) ir pagal atliekamą dizaino funkciją (pavyzdžiui, varpiniai augalai, tinkami žydinčių pievų vaizdui sukurti).

 “Svogūninių augalų dizainas vazone” su Sintija Nagle

Kraštovaizdžio architektė Sintija Nagle pristatė aiškią metodiką, kaip pasirinkti augalus, kada juos sodinti, kokiame gylyje ir kokia tvarka, kad pavasarį žydėjimas būtų ilgas ir nenutrūkstantis. Seminaro metu ji išsamiai paaiškino ir vietoje susodino tokį vazoną.  

Sintija išmokė ne tik praktinių niuansų – svarbi seminaro dalis yra dizaino kūrimas. Praktinės dizaino užduotys padėjo suprasti, kaip suvaldyti spalvas, aukščius ir žydėjimo laiką, o diskusijos užtvirtinti tą dizaino sprendimą, kurį patys dalyviai kūrė šio seminaro metu.